Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Sign In

Classes & Staff

Our classrooms are alive with laughter and learning. We strive to create engaging classroom environments, with lessons designed with students’ interests in mind. 

2022-2023  Chris Hadfield Staff


Administration, Office Staff and Custodians


Principal: H. Rocca


Vice Principal: F. Telesco


Administrative Support: A. Varley (SASE), J. Trimis (Clerk)


Custodial Staff: G. Aprea (Lead Custodian), P. Capirchio, J. Ceravolo, B. Piercy


Special Education Team


Special Education Resource Teachers: T. Gleason, K. Kerr, C. Weidmann


Educational Assistants: K. Bos, L. Gooding, O. Hopkinson, L. Hypolite, K. Jensen, D. Kent, M. Knapp, D. Stimpfig


Classroom Teachers


Kindergarten                       A. Dhillon & G. LaRosa

                                           J. Kuse & B. Cerar

                                           J. Roy & C Landry

                                           J. Strever & M. DeLuca

                                           C. Tucker & R. Poot

                                           A. Verzuu & S. Jaconelli                                           

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 1                              E. Iafano

                                           J. Takacs

                                           C. Doyle

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 1/2                           K. McMath

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 2                              S. Jones

                                           M. Teoh

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 3                              B. Brown

                                           C. Love

                                           K. Summers

                                           J. Wymer

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 4                              A. Adams

                                           J. Harding

 ___________________________________________________________________________________________________________


Grade 4/5                           K. Katz

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 5                              A. Fairbarn

                                           T. Klic

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 5/6                           A. Jones

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 6                              S. Abercrombie

                                           K. Kell

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 7                              T. Hicks & A. Lampic

                                           J. Running

____________________________________________________________________________________________________________


Grade 7/8                           P. Parfeniuk

____________________________________________________________________________________________________________

      

Grade 8                              S. DaSilva

                                           M. Koson

                                           D. Webb

____________________________________________________________________________________________________________


Other Teaching Staff


Librarian: C. Ferreira

French: R. Gherzan, H. Kim (FSL, PT)

Music: C. Malolepszy, L. Snider (Music, PT)

PT: N. Michaelis, V. Valente,